Ogrodzenie wokół posesji. Czy warto z niego rezygnować?

Ogrodzenie wokół posesji. Czy warto z niego rezygnować?

Temat ogrodzenia wokół posesji to oczywiście rzecz gustu, ale też i trochę kwestia kulturowa. Są kraje, które nie stosują ogrodzeń lecz pozostawiają wolne przestrzenie wokół domu. Jedynym ogrodzeniem się od sąsiadów może być niewysoki żywopłot. Takie obrazki znamy chociażby z filmów amerykańskich. Tam podjazd do domu jest otwarta przestrzenią.

Nasza, polska kultura stawia jednak na solidne grodzenie się, określanie swojego terytorium i dodatkowo jeszcze osłania się przed sąsiadami i przechodniami. Być może bardziej mamy na celu ochronę swojej prywatności. Nie lubimy jak ktoś krąży pod oknami, ogląda nasz dobytek lub jak pies załatwia swoje potrzeby przed wjazdem do garażu. Stąd zwyczaj ogrodzeń, które przybierają różnorodną formę.  Od metalowych konstrukcji, po drewniane płoty, aż do betonowych murów. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz dopasowania ogrodzenia do elewacji budynku. Poza tym ogrodzenie dodaje też aspektu bezpieczeństwa. Ma się poczucie, że pewnych granic nikt nie przekroczy, a płot staje się właśnie taką granicą. Dodatkowo zyskuje się też pewność, że posiadając dzieci są one bardziej strzeżone poprzez ogrodzenie, które jest zakazem opuszczania terenu wokół domu.

Poczucie bezpieczeństwa na własnej posesji, czyli o grodzeniu się od sąsiadów

Tak jak i są środki do czyszczenia elewacji, tak też należy stosować preparaty do pielęgnacji elewacji. Oczywiście są takie surowce, jak chociażby metal, który uchodzą za nieśmiertelny. Wówczas konserwacja nie jest potrzebna. Jednakże często wybiera się obecnie drewno jako budulec ogrodzenia. Wtedy należy pamiętać, iż impregnacja jest wskazana. Dzięki dobrym praktykom można zachować na dłużej ogrodzenie w takim stanie, w jakim było pierwotnie. Ogrodzenie tak jak i sam budynek lub posesja wokół niego, stanowi element dekoracyjny. Wpływa więc na wartość domu oraz na odbiór wizualny. Nie bez znaczenia więc pozostaje kwestia harmonijnego doboru ogrodzenia do reszty zabudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *